Systemowe bramy wjazdowe. Co warto o nich wiedzieć?

keptgarden
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brama systemowa charakteryzuje się często tym, że kupujemy od producenta samą ramę, którą możemy wypełnić drewnem bądź metalowymi elementami. To dobra opcja dla osób, które mają ochotę pracować samemu. Innym razem rama jest już wypełniona panelami. O czym pamiętać przy wyborze?

Rodzaj materiału: rama i wypełnienie

Niekiedy poszczególne rodzaje bram systemowych bardzo różnią się ceną, którą trzeba za nie zapłacić. Nie jest to jednak zwykle ani kwestia designu, ani też jakiś kaprys sprzedawców, którzy chcieliby maksymalizować zyski. Bardzo istotny jest materiał, z którego wykonano ten ważny element ogrodzenia. Konkretnie zaś – liczy się jego jakość.

Stal

Stal może być różnego gatunku. Wpływ na jakość ma jej skład czy sposób wytwarzania. Cena rośnie oczywiście wraz z tym, im wyższej klasy jest produkt. Stal gorszego gatunku jest materiałem bardziej plastycznym i giętkim, który będzie wrażliwy na odkształcenia. 

Grubość ścianki profili

Nie tylko gatunek stali jest istotny, ale również grubość ścianki profila, z którego wykonano bramę. Oczywiście im są cieńsze, tym gorzej dla trwałości takiego elementu. Można jednak wówczas nieco zaoszczędzić na kosztach ogradzania działki.   

Ocynk i lakier

Kolejny ważny element, to rodzaj zabezpieczenia i wykończenia stali tworzącej bramę. Ma on wpływ na to, że brama nie zostanie szybko uszkodzona przez korozję. Rozróżnia się ocynk ogniowy i galwaniczny. Dla trwałości pokrytych nim przedmiotów znacznie lepsza jest pierwsza opcja. 

Co z lakierowaniem? Również w tym przypadku łatwo możemy się nabrać na deklaracje producenta. Taka brama powinna być malowana proszkowo, nie zaś np. poprzez zanurzenie. Drugą opcję często stosuje się w przypadku tańszych modeli.

Wymiary bramy wjazdowej

Musimy pamiętać, że brama wjazdowa powinna umożliwiać swobodny wjazd na posesję. Nie chodzi tu wyłącznie o niewielkie auta osobowe, ale także znacznie cięższy sprzęt, który niekiedy bywa potrzebny.

Jakie wymiary wybrać?

Brama wjazdowa musi być odpowiednio szeroka. Zdarza się jednak, że mała ilość miejsca dość mocno ogranicza nas w planowaniu tego elementu. Z pewnością nie może być węższa niż 240 cm. Jest to jednak absolutne minimum i trudno, żeby tak niewielki prześwit był wygodny w użytkowaniu i stanowił zadowalające rozwiązanie. Zwykle doradza się więc zakup i montaż modelu o szerokości od 3 do 4 m. Standardowe bramy, które znajdziemy w supermarketach budowlanych, z reguły są właśnie takie.

Jaki rodzaj wypełnienia?

Do wyboru mamy panele, profile, które mogą być przyspawane pionowo lub poziomo. Wiele zależy od stylu, który preferujemy. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się też drewniane wypełnienie z odpowiednio grubych desek. W tym przypadku pamiętajmy jednak, że drewno koniecznie musi być właściwie zaimpregnowane.  

>> Przeczytaj także: Płyta fundamentowa pod garaż

Która brama lepsza: rozwieralna czy przesuwna?  

Bardzo ważny jest też system otwierania bramy. Do wyboru mamy opcję rozwieralną lub też przesuwną. Brama rozwieralna to klasyczna opcja, którą montuje się najczęściej. Wymaga jednak sporo miejsca na podjeździe: sposób jej montażu polega na tym, że jedno lub dwa skrzydła otwierają się do wewnątrz. Poleca się ją wszędzie tam, gdzie inwestor ma wąską, ale głęboką działkę. 

System przesuwny jest jej zaprzeczeniem. Miejsce na odsuwaną część musi znaleźć się z boku bramy. Nie zajmujemy w tym przypadku miejsca na podjeździe, ale działka musi być dostatecznie szeroka. Wyróżnia się bramy przesuwne szynowe i samonośne. W pierwszym przypadku przesunięcie skrzydła odbywa się na rolkach po szynie. Ważne jest, żeby same rolki były dość dobrej jakości. W bramach samonośnych ruch odbywa się dzięki rolkom słupka prowadzącego. Są one łatwiejsze w utrzymaniu dobrego stanu technicznego, ale droższe. W ich przypadku zasadny jest zakup mechanizmu napędzającego. Takie bramy są bowiem dość ciężkie i ich odsuwanie może być kłopotliwe.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ogrzewacz gazowy na taras — komfort i ciepło na otwartym powietrzu
Ogrzewacz gazowy na taras — komfort i ciepło na otwartym powietrzu
Ogrzewacz gazowy na taras — ciepło i komfort na otwartym powietrzu. Sprawdź, dlaczego staje się coraz bardziej popularny.
/